צילום בר מצווה

צילום בר מצווה איכותי

צילום עליה לתורה אומנותי

צילום בר מצווה מקצועי ואיכותי

בר המצווה מתקרב עם ההתרגשות הגדולה וההכנות הרבות. בין אם אתם מתכננים לציין את האירוע בכותל, באולם אירועים או בחיק הטבע עם המשפחה והחברים, יש לדאוג לאלף ואחד סידורים החל מבחירת הקייטרינג והתקליטן, ועד למשלוח ההזמנות. אחת ההחלטות שיתבררו כמשמעותיות ביותר היא צילום בר מצווה אשר יספק את התמונות והמזכירות הטובות ביותר, שעוד ילוו את בעל השמחה ומשפחתו לאורך שנים רבות.

 

חשיבותו של צילום איכותי לבר מצווה

 

בימינו כל אחד מחזיק בכיס מכשיר שנייד שמצויד במצלמה, מה שהופך את כולם במידה מסוימת לצלמים. אכן, גם בבר המצווה שלכם סביר להניח שיהיו אנשים שישלפו את הסמאטרפונים ויצלמו בסטילס ובוידיאו. יחד עם זאת, ישנו הבדל עצום בין מה שמסוגל לספק צלם בר מצווה מקצועי לבין התמונות של חובבנים. איננו מזלזלים חלילה בכישורים האומנותיים שלכם, אבל צריך להבין שאדם ללא ידע, כישורים, ניסיון וציוד מתקדם, יתקשה מאוד לתפוס את הרגעים הכי חשובים ויפים, לשים את בעל השמחה במוקד ולספר את סיפור האירוע. 

 

אכן, צלמי בר מצווה הם במידה רבה אנשים שיודעים כיצד לספר סיור באמצעות תמונות. הם אינם עסוקים כמו באורחים בשיחות חולין, חיבוקים ונשיקות, או מתמקדים במי שיושב לידם בשולחן. נהפוך הוא: הם מסתובבים חופשיים מכל מחויבות מלבד זו של מקצועם, מטרתם היא ללכוד בעין המצלמה את המפגשים האנושיים המרגשים ביותר, את הרגעים שנחבאים מן העין, את האושר והשמחה הספונטניים, את מה שבין אח  לאחות, סבתא ונכד, ובעצם כל הסיפור המיוחד של האירוע המועבר בתמונות. אם יצא לכם פעם לעיין בתמונות בר מצווה מאירוע של חברים או בני משפחה, בוודאי הבחנתם בהבדלים שבין צילום מקצועי לבין חובבני, החל ברמה האומנותית ועד למקוריות והייחוד.

 

אנו בטוחים שאתם מתרגשים לקראת בר המצווה, וחשוב לנו להזכיר כי אירוע זה של פעם בחיים עוד ימשיך להדהד אצל ילדכם דרך זיכרונות וסיפורים, אליהם הוא יוכל להתחבר בצורה הכי ישירה באמצעות התמונות. אכן, תמונות בר המצווה שימצאו את מקומן באלבומים הרגילים, באלבומים דיגיטליים, בקליפים, פרזנטציות ולפעמים גם בבוק (שבדרך כלל נבחר על ידי בנות מצווה אבל לא פעם גם על ידי הבנים). לכן, זהו בהחלט המאורע הנכון שעבורו יש להזמין צלמים לבר מצווה שיודעים בדיוק מה הם עושים.

 

איך בוחרים צלם לבר מצווה

 

צילום בר מצווה הוא משימה לאנשי מקצוע מיומנים. ייתכן אפילו שיש לכם במשפחה איזה צלם חובב שעשה כמה קורסים עם המצלמה, אבל בשביל להוציא תמונות מרהיבות, אומנותיות ובסגנון העונה לטעמכם, יש צורך בהרבה ניסיון בתחום. לכן, אנו ממליצים תמיד לבחור צלמי בר מצווה מקצועיים שאינם חלק מהמשפחה (ממילא כל אחד מהמשפחה מומלץ להוסיף את התמונות שלו, אבל בלי להיות מחויב לתפקיד הצלם). מעבר לכך, כדאי לשים את הדגש על כמה נקודות בסיסיות שיעזרו לכם להחליט אם זהו איש המקצוע המתאים ביותר עבורכם:

 

המלצות על צלמים

 

אם יש לכם המלצות על צלם בר מצווה, זהו כבר צעד ראשון בכיוון הנכון. יכול להיות שיש מישהו במשפחה שהתחתן לאחרונה, או נער/ה אחרים שהגיעו למצוות, או מישהו שקיים יום הולדת עגול ורב משתתפים, וכן הלאה. תוכלו לפנות אל בן המשפחה או החבר ולשאול מי צילם באירוע והאם הוא ממליץ עליו. יחד עם זאת, זכרו שלא כל מה שמתאים לחבר או לבן המשפחה גם יתאים בהכרח עבורכם. אז התחילו לאסוף ממנו מידע ולהבין מדוע הוא ממליץ דווקא על הצלם הזה. האם בגלל השירות הזמין, הלבבי והאישי, האם בגלל הכימיה עם בעלי השמחה, האם בגלל העלויות הנוחות, האם בגלל התוצאות המרהיבות, האם בגלל החבילה שהוצעה, וכיוצא בזאת.

 

ממשיכים להתקדם...

 

בהנחה שקיבלתם המלצות על צילום בר מצווה מאיש מקצוע מסוים, הדבר הבא שעליכם לעשות הוא ליצור קשר ולברר האם הוא בכלל פנוי במועד הרצוי. אם לא – אין מה להמשיך ולבדוק. יש לציין שבדרך כלל עדיף לפנות אל צלמים לבר מצווה כמה חודשים לפני האירוע, שכן בתקופות עומס קשה להבטיח מקום. בכל מקרה, במידה שהתאריך פנוי ורלוונטי אפשר להמשיך ולבחון את ההתאמה. כאן נכנס לתמונה תיק העבודות של הצלם, וכל צלם בר מצווה מקצועי חייב להחזיק כזה. מדובר למעשה בסדרה ארוכה של תמונות מאירועים שונים אשר יכולה להעיד בעיניכם על מידת המקצועיות, על הרמה האומנותית ועל הסגנון של הצלם. ייתכן למשל שמדובר בצלם שקיבלתם עליו המלצות חמות מאוד והוא פנוי בתאריך הרלוונטי, אולם אתם מתקשים להתחבר לסגנון שלו. במקרה זה, תוכלו לשאול אם יש תמונות גם בסגנונות אחרים, לנסות להבין מול הצלם איזה סגנון בעצם הייתם מעדיפים, ולבדוק האם הוא מסוגל לעמוד במשימה.

 

בפסקה הקודמת דיברנו על פנייה אל צלמי בר מצווה שקיבלתם עליהם המלצות, אולם לא תמיד הדבר מסתייע. במקרה זה, תוכלו תמיד להיעזר ברשת האינטרנט על מנת לאתר צלמים לבר מצווה, וגם כאן – מי שמכבד את עצמו מחזיק אתר מושקע – לפחות ברמת התמונות. למעשה, כאן האתר משמש במידה רבה בתור תיק עבודות דיגיטלי שחוסך לכם את כל הנושא של התקשרות אל הצלם, ואתם בעצם יכולים להתרשם מהסגנון שלו כבר און ליין. במידה שהתרשמתם לטובה, גם מהתמונות וגם מהשירות והחבילות המוצעות, תוכלו להמשיך הלאה וליצור קשר.

 

לדעת להתחבר

 

צלם בר מצווה צריך כישורים אנושיים מצוינים. מצד אחד, הוא צריך להיות "מאחורי הקלעים" ובלתי מורגש. השאיפה שלו היא לתפוס את אותם רגעים טבעיים וספונטאניים שבהם היופי של האירוע ושל הקשרים המשפחתיים מתגלים. לכן, הוא צריך לדעת איך "ללכת בין הטיפות", להמתין לתמונה הבאה ולעשות זאת בשקט וכמובן מבלי לתפוס יותר מדי מקום או להוות מוקד באירוע על חשבון הכוכבים האמיתיים שלו. מצד שני, על הצלם להיות מסוגל ליצור קשר מצוין עם בעל השמחה, שהוא העומד במרכז ומרבית התמונות הן שלו, בין אם לבד, עם חברים או בני משפחה. אכן, בגיל 13 נערים כבר יודעים היטב שהם מצולמים וככל שבנכם ירגיש יותר נינוח וטבעי מול הצלם ומצלמתו, כך תגבר ההנאה שלו באירוע והדבר יתבטא גם בתמונות. מעבר לכך, צלמי בר מצווה כבר נדרשים לעיתים לשנס מותניים, להיות יותר אקטיביים ולגייס כמה משתתפים באירוע לתמונה משותפת. וכל זאת על הצלם לעשות תוך שהוא מבין, מודע ומרגיש היטב את האווירה, ויודע כיצד להשתלב בה אופן הרמוני – בין אם היא יותר קלילה ומשוחררת, יותר מעונבת ומכובדת, וכדומה. 

 

מה מציעים לכם?

 

אז אחרי שוידאתם שמדובר גם בצלם מנוסה שיכול להתחבר בצורה טובה לאנשים בכלל ולבנכם בפרט, הגיע הזמן לבדוק אילו חבילות מציעים לכם. לדוגמא, האם החבילה כוללת צילומי סטילס בלבד הנערכים על ידי הצלם או איש גרפיקה בתוכנות ייעודיות? האם מדובר גם בהפקת קליפ על כל המשתמע מכך מבחינת צילומי הוידיאו והעריכה באולפן? האם מדובר גם בצילומים מקדימים לבר מצווה שנערכים בסטודיו או בחיק הטבע? ולא פחות חשוב – כמה יעלה לכם התענוג?