צילום ברית או בריתה

דגשים לגבי צילום ברית או בריתה

 

בשעה טובה, הולך ומתקרב הרגע של אחת המצוות החשובות ביותר לעם היהודי, ועימה כל השמחה והששון על הולדתו של התינוק (ואם מדובר בבריתה – התינוקת). אין ספק שאת המעמד המרגש והמיוחד הזה תרצו להנציח על הצד היפה, האיכותי והטוב ביותר, וזוהי בדיוק מלאכתם של צלמים לברית מילה.

 

כמה מילים על ברית המילה

ברית המילה היא אחת המצוות היסודיות ביהדות, אשר בה מסירים את העורלה מאיבר המין של התינוק היהודי, שמונה ימים לאחר לידתו. מקור המצווה הוא ברית שכרת אלוהים עם אברהם, המתוארת בפרשת לך לך בספר בראשית ומאז ועד היום היא נהוגה לכל דורותיו של עם ישראל בארצנו ובתפוצות. יחד עם זאת, לצד המילה הבסיסית ישנם מנהגים המשתנים בין העדות, בין נוסחים של תפילות ואף התפילות שאומרים ולא אומרים במעמד זה. כמו כן, בימינו ישנם הבדלים הקשורים למשל להזמנת מוהל שהינו מוסמך מטעם הרבנות הראשית, מוהל שהינו רופא, ברית מילה אשר הדגש בה יותר חילוני או דתי, ברית מילה המהווה אירוע רב משתתפים או טקס צנוע יחסית, יש המקיימים בריתה לבנות, וכן הלאה. 

 

מה שתמיד נכון הוא, שאת הברית יש לקיים מטעמים מובנים במקום בו ניתן לשמור על מידה גבוהה של סטריליות כדי למנוע חלילה זיהומים, ולכן לפחות החלק של המילה יתקיים בדלתיים סגורות. נציין עוד שתי נקודות שחשוב לדעת לגבי המילה. הראשונה היא שחובה לקיים אותה ביום השמיני לאחר הלידה, אלא אם ישנם היבטים בריאותיים המונעים זאת, ובמידה שהאם והתינוק עודם מצויים בבית החולים מסיבה זו או אחרת – ניתן בהחלט לקיים את הברית בבית הכנסת של המרכז הרפואי. נקודה שנייה היא שלפי החוק בישראל כל אדם יהודי יכול לשמש כמוהל, אך מטבע הדברים תעדיפו את מי שעבר הקורסים וההכשרות ההולמות

 

ואותו הדבר לגבי הצלם

 

כפי שלא תשאירו את ילדכם הקט בידי אדם חסר ניסיון, כך לא תעשו גם לגבי צילום ברית. נכון שבטקס יהיו מן הסתם גם בני משפחה וחברים עם סמארטפונים ואולי אפילו מצלמות מקצועיות, אולם ברור שאין ביכולתם להגיע לרמת התמונות של צלם ברית מקצועי. למעשה, צילום ברית שונה למדי מצילום של אירועים אחרים, אבל יש אנשים שמתבלבלים וחושבים שהכישורים הנדרשים לצילום של כל אירוע משפחתי הינם זהים. אם ניקח למשל חתונה, זהו אירוע המתמשך לרוב על פני זמן רב וכולל בדרך כלל עשרות ומאות מוזמנים. לעומת זאת, ברית מילה היא בדרך כלל אירוע יותר אינטימי, עם פחות מוזמנים שגם נמנים על האנשים הכי קרובים אליכם, והוא גם נפרש על פני פחות זמן מחתונה. מבחינת צלמים לברית מילה, המשמעות היא שיש להגיע מאוד ממוקדים ולהוציא בפרק הזמן הנתון את מיטב התמונות, החל מתמונות של התינוק בידי המוהל, בידי הסנדק ובידי אימו והמשתתפים החשובים, ועד לתמונות שמביאות את האווירה והסיפור של האירוע על הקשרים שבין האנשים, ההתרגשות, האושר והחיים החדשים שהגיעו לעולם.

 

אבל כל ברית שונה!

 

אם נמשיך את הפסקה הקודמת, נבהיר כי צלמי ברית שאתם בוחרים חייבים להיות אנשים עם ניסיון רב בבריתות, ולא רק צלמים כלליים לאירועים. מצד שני, צלם ברית יודע היטב שלמרות הדמיון בטקס ובשלביו, כל ברית שונה מרעותה – לא רק באנשים אלא גם באווירה ובסגנון. כך למשל, יש הורים הבוחרים לקיים טקס צנוע מאוד בביתם או בבית הכנסת, בליווי קומץ משתתפים קרובים, כאשר הדגש הוא יותר על קדושת הרגע. לעומת זאת, יש הרואים בברית או בבריתה הזדמנות לייצר אירוע גדול, מושקע, מפואר ומרגש המצביע על אחדות המשפחה והחברים, ובכלל – על סיבה למסיבה בתום 9 חודשי ההיריון. מטבע הדברים, צילום ברית או צילום בריתה צריך להיות בסנכרון מלא עם השאיפות, הרצונות והצרכים של בעלי השמחה.

 

אז איך יודעים מי יכול להתאים?

 

קודם כל מבררים אם יש ניסיון בצילום בריתות. לאחר מכן מבקשים לראות את תיק העבודות של הצלם ומתרשמים מהסגנון שלו. שימו לב האם התמונות עומדות בציפיות האומנותיות שלכם ועונות לסגנון המועדף עליכם, והאם תהיו שמחים שגם לכם יהיו תמונות כאלו באלבום הרגיל או הדיגיטלי. במידה ונראה לכם שתרצו סגנון אחר, נסו להסביר מה אתם אוהבים לצלם ותראו האם הוא באמת מבין וזורם אתכם.

 

לחלק מהאנשים יש זמן להיפגש עם צלמים לבריתה או לברית לפני או אחרי הלידה, ולחלקם לא. לכן חשוב לדעת שאת שיחת תיאום הציפיות ובחירת חבילת השירות מהצלם ניתן בהחלט לקיים בטלפון, אבל אם יש לכם זמן – עדיף כמובן להיפגש ובעיקר אם מדובר באירוע גדול. בכל מקרה, אנו ממליצים לזכור שיום הלידה ועד יום הברית עומדים לרשותכם רק 8 ימים, וזהו זמן קצר לארגון אירוע גדול. לכן כדאי להתחיל ולחשוב עליו כמה שבועות ואפילו חודשים מראש, ולמרות שהיום המדויק אינו יודע כבר לסגור עם הצלם על טווח מסוים של תאריכים שבו השירות יידרש. בצורה זו תבטיחו לעצמכם את "המקום" ביומן של הצלם, ולא תגיעו למצב שבו אין בעל מקצוע זמין עבורכם.

 

מה כדאי לברר בשיחה או הפגישה עם הצלם?

 

כאשר אתם נועדים עם צלם ברית, מלבד מה שכבר הזכרנו, חשוב לברר עוד כמה פרטים חשובים. ראשית, בדקו אילו חבילות מציע לכם הצלם. לדוגמא, האם הוא מציע תמונות סטילס בלבד? האם הוא עובד עם איש גרפיקה המבצע עריכה בתוכנה ייעודית? האם ביכולתו להציע גם קליפ שובה לב הכולל צילומי וידיאו, אפקטים ועריכה מתקדמת? האם יש מגבלה על כמות התמונות שתקבלו? האם יש גם שירות של תמונות על מגנטים? וכמובן, האם ישנו הבדל בעלויות בין החבילות?

 

כמה מילים על שאלת המחיר

 

צלמים לברית מילה גובים עבור שירותיהם מחירים שונים. אכן, מדובר בשוק חופשי ואין מחירון אחיד של צילום ברית או צילום בריתה. אז מצד אחד, ברור שכדאי להיות צרכנים נבונים ולבצע סקר שוק של לפחות שתי הצעות, וגם לא יזיק לקרוא קצת באינטרנט על הנושא ולהתרשם מטווח המחירים הכללי. מצד שני, מה שאתם בטוח לא רוצים הוא לשכור את שירותיו של צלם המציג את עצמו כמקצוען, אבל למעשה מדובר רק בחובבן עם מצלמה גדולה. זכרו שהתמונות האלו עוד ילוו אתכם למשך שנים רבות ויזכירו את המאורע הזה של פעם בחיי האדם, כך שבוודאי תרצו שהן יהיו איכותיות, יפות ומכבדות את המעמד. לא בטוח בכלל שחיסכון של כמה עשרות או אפילו מאות שקלים, ייזכר לטובה לתקופה ארוכה יותר. 

 

ושתהיה כימיה...

 

צלמי ברית רציניים יודעים היטב שלאירוע מתלווים המון רגשות, ולפעמים רגשות מעורבים. לעיתים ההורים קצת דואגים וחרדים לשלומו של בנם, לעיתים מתלוות הציפיות וההתרגשות לקראת משימות ההורות, לפעמים יש פורקן של הרגש והמתח שהצטבר לקראת הלידה, וכמובן גם הרבה דמעות אושר ושמחה. אם כן, כאשר אתם משוחחים או נפגשים עם צלם ברית, שימו לב שאתם מרגישים עימו בנוח, שיש כימיה בסיסית, שמדובר באדם רגיש המבין את המעמד כפי שאתם רואים אותו לנגד עיניכם, ושתוכלו לסמוך עליו שישתלב באירוע ויעשה את עבודתו נאמנה.