צילום חתונות

צילום חתונות – פסגת היצירה

 

היום הגדול בחייכם מתקרב וההתרגשות כבר בשיאה. יש המון דברים לארגן, החלטות לקבל, הזמנות לשלוח ואנשי מקצוע שיעשו את החתונה שלכם ליותר יפה, מקורית ומתאימה בדיוק לטעם האישי שלכם. אחד הבולטים שבהם הוא כמובן צלם חתונות מקצועי אשר עבודתו תישאר עמכם עוד שנים רבות, ותזכיר את הרגעים הקסומים לכם, לילדים ואפילו לנכדים.

 

מה שמיוחד בצלמי חתונות

 

חשוב להבין כי צילום חתונות אינו זהה לשום סוג וסגנון אחר של צילום. אולי אתם חושבים שכל צלם שכבר יצא לו לעבוד באיזו בר מצווה, חינה, ברית או יום הולדת, יכול לתת מענה מצוין לחתונה שלכם, אבל האמת שונה מאוד. במידה רבה, החתונה מביאה לשיא את כישוריו האומנותיים, המקצועיים והאישיים של הצלם. לא מדובר בצילומים שצריכים להשביע את רצונם של נער או נערה מתבגרים, או כאלו שמתרכזים בבעל השמחה האחד. כאן מדובר באירוע שהוא הפסגה של החיים וגם הציפיות שלכם בוודאי גבוהות מאוד, לכן הצלם חייב להיות בעל ניסיון רב, להבין היטב את המצופה ממנו, ולרדת לעומק הרצונות וההעדפות שלכם.

 

צלמי חתונה העושים את עבודתם נאמנה יודעים לשלב בין מספר היבטים. קודם כל, כשצריך הם יודעים להיות נחבאים אל הכלים, להיטמע בהמון המוזמנים, ממש בלתי מורגשים, על מנת שיוכלו לקלוט את ההתרחשויות והמצבים השונים בלי שאנשים שמים לב, כלומר באופן הכי טבעי ואותנטי וללא מעצורים ופוזות מיוחדות. בתוך כך, עליו להיות בעל "עין" מיוחדת ורגישה שיודעת לברור את המוץ מהתבן, כלומר לקלוט במהירות שההתרחשות המתקיימת עכשיו בין שני אנשים היא באמת מקורית ומיוחדת, ומתקשרת אל הסיפור השלם של החתונה. אכן, מבחינתם של צלמים לחתונה האירוע בכללותו הוא סיפור שיש להציג באופן אומנותי, יפה, מקורי ומרגש באמצעות סדרה של תמונות. לכן הם חייבים להיות ערים לניואנסים הקטנים ביותר, להבין מיהם ההורים של החתן והכלה, האחים, הדודים והדודות, החברים הקרובים ועד לבני הדודים והמעגלים היותר רחוקים. מלבד ההיכרות שלו הצלם אתכם, שעליה עוד נדבר בהמשך המאמר, הוא צריך להיעזר בניסיונו ובחושיו כדי לקלוט את כל מה שמתרחש, ולעשות זאת באופן טבעי, ממוקד ובלי להפוך לגורם מפריע.

 

מצד שני, לעיתים צלמי חתונות צריכים לדעת לצאת מהבועה ולהפוך לאקטיביים, כלומר ליצור קשר ישיר, נעים ומיידי עם המוזמנים, לארגן אותם לתמונות, לביים אותם היטב, ולעשות את כל זה תוך מודעות מלאה לתנאי התאורה בכל חלל ופינה, החל מעמדת הקבלה ועד לרחבת הריקודים.

 

ליווי שלם, קרוב ואישי

 

עוד מאפיין ייחודי של צילום חתונה הוא הליווי הממושך והקרוב של הצלם. כידוע, צלמים לחתונה לא "יורים" כמה תמונות ובזה נגמרה עבודתם. נהפוך הוא, העבודה שלהם מתחילה כבר בשיחת הטלפן והפגישה הראשונית אתכם. עליהם להיות מסוגלים להקשיב ולהרגיש אתכם, לראות כיצד אתם מגיבים לתמונות שבתיק העבודות, להבין אילו סגנונות מוצאים חן בעיניכם יותר ופחות, להבין את האווירה המתוכננת בחתונה ואת הקונספט המבוקש, לקלוט מיידית את הצדדים היותר פוטוגניים שלה ושלו, לשים לב לרגישויות, להבין היטב את הציפיות, לדעת לשאול את השאלות הנכונות, ועוד הרשימה ארוכה.

 

לאחר מכן, הצלם מלווה אתכם לכל אורך היום ולפי מה שבחרתם. כך למשל, זוגות רבים בוחרים לערוך צילומי קדם חתונה שיכולים להיערך למשל על חוף הים, בסטודיו, בחורשה, על רקע אורבאני וכן הלאה. צלם חתונות רציני ומנוסה מכיר היטב את המקומות היפים, השווים והמקוריים ביותר לצילומי קדם חתונה, וגם יידע להתאים את הלוקיישן לעונת השנה ומזג האוויר, לתנאי התאורה לאורך היום, למה שמתאים לכם וגם לרקעים שיהפכו דווקא אתכם לזוג פוטוגני מושלם. כמובן שהליווי אינו רק מקצועי אלא למעשה אישי, שכן הצלם מתלווה אליכם בשעות מרגשות וחשובות ביותר, מנחה אתכם בסבלנות ובהקשבה, יודע להרים את המורל שכשצריך ולתת לרגעים רומנטיים לזרום כשצריך, ובמילים אחרות – הוא הרבה יותר מעוד בעל מקצוע שאת שירותיו אתם שוכרים. דברים אלו נכונים גם לגבי צלמים לחתונות שאתם רוצים שילוו את הכלה לסלון הכלות, למכון עיצוב השיער, בלימוזינה ובכל הפעילויות וההתרגשויות של היום.

 

ואחרי כל הדברים האלה, עדיין לא דיברנו על הרגעים המרגשים ביותר של החופה, אשר עליהם הצלם צריך להסתכל דרך זכוכית מגדלת: למצוא את דמעת האם בשעה שאתם הולכים על המסלול, לראות את יד האב המונחת על כתף בנו, את החבר הנרגש שמחזיק את מוטות החופה, את הרב וענידת הטבעת, וכמובן את הנשיקה. ואחר כך – הצלם חייב להמשיך ולשמור על אנרגיות גבוהות במיוחד כאשר אתם עוברים עם המשפחה והחברים לרחבת הריקודים, ועליו לדעת כיצד להשתלב בלי ליצור הפרעה, כיצד לתפוס את חילופי החיוכים, התנועות והדברים במהירות שיא ובתנאי תאורה משתנים, ו "על הדרך" גם להסתובב בין המוזמנים היושבים לצד השולחנות ולספר את סיפורה של החתונה.

 

איך מוצאים צלמים כאלה?

 

אז איך מוצאים צלמים מומלצים לחתונה? התשובה במקרה זה נמצאת בגוף השאלה. קודם כל, אם יש לכם חבר, חברה או בני משפחה שהתחתנו לאחרונה, פנו אליהם ושאלו עם איזה צלם הם עבדו והאם היו מרוצים. מידה שהיו מרוצים, שאלו אותם מדוע: האם זה בגלל המחיר או אולי בגלל התמונות המרהיבות שהתקבלו? האם זה בגלל הזמינות, היחס האישי והכיף שהכניס הצלם ליום כולו, או אולי כי הדברים פשוט תקתקו בלי תקלות? נצלו את ההזדמנות ובקשו להסתכל על התמונות של הממליצים מהחתונה שלהם, ושאלו את עצמכם האם אתם מתחברים לסגנון הצילום, למגע האומנותי, ללוקיישנים שנבחרו, ליכולת של הצלם לקלוט התרחשויות מעניינות, וכדומה. במידה שהתשובה חיובית, אתם כבר צעד אחד בכיוון הנכון. דרך אגב, אם יש לכם חבר או חברה שעומדים להתחתן בקרוב ואתם מוזמנים, נצלו את האירוע כדי לעקוב אחר הצלם ולהתרשם מדרך עבודתו. ייתכן מאוד שתמצאו את האדם הנכון יותר בקלות מכפי ששיערתם.

 

אבל, לפעמים צריך לעבוד קצת יותר קשה. אם אין לכם צלמים מומלצים לחתונה שאתם סגורים לגביהם, תוכלו לעבור לרשת האינטרנט ולרשתות החברתיות. רשתות כמו פייסבוק ואינסטגרם הן כר פורה עבור צלמי חתונות שמפרסמים את עבודותיהם ומשתלים ליצור באזז סביב הפרופיל שלהם. כמו כן, אין צלם חתונות שמכבד את עצמו שאיננו מחזיק אתר אינטרנט ובו צילומים מאירועים שליווה. תוכלו להתרשם מתיק העבודות כדי לקבל הרגשה של הסגנון והיכולות המקצועיות.

 

אבל מה בדיוק צריך לבדוק? בתור התחלה התרשמו מאיכות התמונות, למשל שהן ברורות וחדות, שהעיניים של המצולמים אינן אדומות, שגוון העור שלהם עובר היטב, שהם מספיק מוארים, שאין סנוור או בוהק, שהתמונות מעבירות את הניואנסים של השמחה, האהבה וההתרגשות, שתמונות שמציגות תנועה באמת הצליחו לקלוט אותה בשלמות, וכן הלאה. בנוסף, במיוחד לגבי תמונות קדם החתונה שימו לב את הסגנון מתאים לכם. לדוגמא, יש צלמים הנוטים יותר לעקוב אחרי בני הזוג במהלך היום ולתפוס את הרגעים היותר טבעיים וספונטניים, ובכך למעשה לייתר תיעוד של היום המרגש. לעומת זאת, יש צלמים שהולכים יותר על בימוי עם בחירה מקדימה של המיקום המדויק, התנוחה המבוקשת, שפת הגוף וכן הלאה, מה שמצד אחד יכול קצת להגביל או להלחיץ אבל מצד שני מתאים למי שרוצה תמונות כמו בז'ורנאלים.

 

התחלנו את הפסקה הזאת עם המלצות ונרצה לקראת סיומה לחזור אליהן. באתרי האינטרנט של הצלמים תמצאו בדרך כלל המלצות של זוגות שהתחתנו, והן תמיד יהיו חיוביות (גם אתם לא הייתם מפרסמים על עצמכם ביקורות לא מחמיאות). יחד עם זאת, ברשתות החברתיות ניתן לרוב למצוא המלצות יותר אמינות, וגם ניתן לרשום את שם הצלם בגוגל ולראות מה עולה החכה. מעבר לכך, ממש לא צריך להתבייש ולשאול את הצלם, הן על ניסיונו בצילום חתונות (להבדיל מבר מצוות, ימי הולדת, אירועים עסקיים וכדומה), והן על לקוחות שעימם עבד. לצלם רציני ומנוסה לא תהיה בעיה מיוחדת להפנות אתכם לממליצים שנהנו משירותיו בעבר.

 

כמה זה עולה?

 

על השאלה הזו אין תשובה אחת ויחידה. קודם כל, כי מדובר בשוק חופשי וכל צלם חתונות יכול להציע לכם מחיר אחר בהתאם לשיקוליו הכלכליים, לפי המוניטין שלו וכן הלאה. מצד שני, גם אתם חופשיים לגמרי לבחור את מי שמתאים לכם ולכיסכם. מה צריך לעורר נורה אדומה הם שני מצבים. הראשון הוא מצב בו המחיר שהציעו לכם נמוך משמעותית מהמחירים המקובלים בשוק, מה שעלול להעיד על ניסיון מועט. מאידך, גם עם סכום גבוה משמעותית מהמקובל בשוק צריך להיות זהירים ולהבין ממה הוא נובע. האם יש מאחוריו סיבה אמיתית ומוצדקת או שפשוט מפקיעים לכם מחירים על הגב?

 

בכל מקרה, העלות נובעת מעוד שיקולים. כך למשל, יש הבדל בין העלויות של צילום חתונות שמתחיל ונגמר בטקס עצמו, לבין צלם חתונות שמלווה אתכם כבר בצילומי הקדם ועד השעות הכי קטנות של הלילה. בנוסף, יש הבדלים מבחינת התוצרים של השירות, החל במספר התמונות שתקבלו (חשוב לברר מהי הכמות מראש), דרך אלבום דיגיטלי קטן עד מפואר עבורכם ועבור ההורים, ועד להפקה של מצגות וקליפים בחתונה שיכולה להיות באיכויות שונות לרבות HD. במילים אחרות, העלויות של צלמים לחתונה תלויות גם בכם, אבל מה שבטוח – אתם חייבים לדעת מראש מה בדיוק מציעים לכם. יותר מזה: חובה להסדיר מראש את מרכיבי החבילה ואת התשלום באופן מפורט בחוזה התקשרות, ולא לסמוך רק על טוב ליבו של הצלם.

 

ואחרי שאמרנו את כל זה, כמובן שגם בבחירת הצלם לחתונה שלכם כדאי להיות צרכנים נבונים. בדיוק כפי שאתם עושים לגבי האולם וגן האירועים, לגבי התקליטן, האטרקציות וכל מרכיב אחר בחתונה, גם מצלמים כדאי לקבל לפחות שתי הצעות מחיר. בחנו את שתי (או יותר) החבילות שהציעו לכם, השוו את ההתרשמויות האישיות של שניכם ואת המחירים, ובחרו במי שיוצא הכי טוב. מצד אחד, לא צריך להשתולל ולקחת משכנתא על הצלם, שבעצם מהווה רק מרכיב חשוב אחד בכל האירוע, אבל מצד שני לא תרצו להתבאס בסופו של דבר כשסרט ותמונות החתונה שלכם לא יהיו משביעי רצון. זכרו שהתמונות עוד ילוו אתכם לשנים רבות ותרצו להיות גאים בהן, אז לכו על מי שבאמת עושה רושם טוב ברמה המקצועית והאישית כאחת.

 

מילה אישית לסיום

 

אם כבר דיברנו על הרמה האישית, נסיים את המאמר הזה איתה. בפגישה עם הצלם שימו לב לאופן שבו הוא עונה לכם, מקשיב לכם, מסביר ומציג את עבודותיו. שאלו את עצמכם: האם ארגיש בנוח עם האדם הזה שיסתובב איתי ועם היקרים לליבי ביום המרגש בחיי? ולגבי שניכם: זכרו שמציאת צלמים לחתונה אינה משימה כבדה ומפרכת, אלא הזדמנות להתחבר לעוד צד יצירתי. אם תבצעו אותה ביחד, בכוחות משותפים וברוח טובה, היא תהפוך למעוררת עניין ומהנה.